Info

DEMARKETING: nejlepší čeští marketéři prozrazují své postupy a byznysmodely

Nejposlouchanější český marketingový podcast a jediný český podcast doporučovaný časopisem FORBES servíruje rozhovory s hosty, kteří vás mají co naučit. Kritérium číslo 1: Něco velkého v českém marketingu dokázali. Kritérium číslo 2: Jsou ochotní a schopní rozberat své postupy na součástky. Konkrétně, prakticky, bez marketingového bullshitu. Autor podcastu Pavel Šíma, sám oceňovaný marketér a vystudovaný žurnalista, jde do hloubky. Trvá na odhalení byznysmodelu hostů. Nepustí je od mikrofonu, dokud jejich úspěch nerozloží na drobné a nesloží zpět do použitelného schématu, které můžete okamžitě začít replikovat. Pokud vás už nebaví hledat jehlu v kupce sena – něco inspirativního a použitelného v záplavě milionů irelevantních blogpostů, how-to článků, tweetů a FB postů – je na čase subscribnout si DEMARKETING a pustit si do uší pečlivě vybrané klenoty českého marketingu.
RSS Feed
DEMARKETING: nejlepší čeští marketéři prozrazují své postupy a byznysmodely
2021
September


2020
December
November
October


2017
September
May


2016
September
May
March
February


Categories

All Episodes
Archives
Categories
Now displaying: 2016
Sep 6, 2016

Přišel, ztrojapůlnásobil, opanoval trh, přivedl k prodeji za několik set milionů a odešel do globálu. Tak by se dala stručně popsat dvouleté vedední českého start-upu Dáme jídlo Lukášem Uhlem.

Nejdřív dostal na starosti logistiku. Z party nerudných kurýrů v rezavých feliciích, kvůli kterým musel chodit do práce ozbrojený, udělal flotilu 200 příjemných a spolehlivých doručovatelů. Logistická část firmy se stala interně profitabilní a byla natolik jedinečná, že ji později chtěli zavádět do food-delivery startupů v celé Evropě.

Po tomto prvním úspěchu mu svěřili celou firmu. A Lukáš investory nezklamal. Za dva roky udělal ze 70 000 objednávek měsíčně 240 000. Zničil jedinou vážnou konkurenci Jídlo teď a zároveň firmu připravil na prodej globálnímu hráči Delivery hero, kam posléze odešel dělat ředitele celosvětové logistiky.

Jak tohle všechno zvládl za tři roky? Podle svých slov hlavně díky tvrdému řízení firmy skrze KPIčka a analytickým pohledem na byznys prostřednictvím analýzy kohort. A taky některými japonskými manažerskými praktikami, o které se s posluchači rád podělí.

Lukáš otevřeně vypráví o tom

  • jak vyřešil zdánlivě neřešitelné a nekonečně se vlekoucí problémy jednoduchým zavedením KPIček. Nasadil je na všech úrovních od pracovníků v depu po marketingového ředitele. A jaká KPIčka dostal on sám od investorů?
  • Jak dostal na nohy logistiku Dáme Jídlo a v čem je natolik unikátní?
  • Jak řídit investice v řádech milionů EURo s naprostým klidem a jistotou díky kohortní analýze zákazníků? A jaké nástroje na to používat?
  • O čem si píšou hladoví zákazníci na chatu se slečnami na zákaznické podpoře?
  • Proč je důležité mít diverzitu mezi restauracemi a hlavně neopomenout řízky?
  • Jak posuzovat úspěch marketingu? A které marketingové kanály a kampaně byly nejúspěšnější?
  • A proč by měl i CEO občas sednout na skútr a rozvážet polívky?

Protože je Lukáš i bývalý konzultant z McKinsey, dozvíte se jako bonus jak přijít na skutečný kořen každého firemního a byznysového problému pomocí metody 5 whys.

Nechybí ani rady pro začínající start-upisty a jedna must-read knížka.

 

Odkaz na sdílitelnou stránku na webu: www.pavelsima.cz/uhl.

May 29, 2016

Jednomu z největších českých bestsellerů mimo kuchařky a Viewegha zasvětil pět let života. Rok knihu psal, půl roku korekturoval a teď už tři roky jí dělá marketing. Osobně.

Tisíce hodin těžké práce se ale vyplatily. S více než 15 dotisky a 80 000 prodanými kusy v České republice a překlady do již pěti jazyků, dostal Konec prokrastinace – mimochodem prvotina – Petra Ludwiga do stovky českých médií, přinesla mu byznys za desítky milionů a nyní jeho konzultační firmě pomalu otevírá dveře na zahraniční trhy a do firem jako jsou Twitter nebo SpaceX.

Co stále za jejím fenomenálním úspěchem a může ho někdo jiný než Láďa Hruška zopakovat?

Jako vždy se snažíme rozklíčovat všechny klíčové složky úspěchu a v podcastu se detailně bavíme marketingu a každém použitém nástroji a kanálu.

Takže se dozvíte,

  • proč je pro masový úspěch knížky absolutně nutné, aby byla v lajně s vašimi byznysovými (či kariérními) cíly?
  • Jak je možné objezdit 120 přednášek za rok a přednášet 15 000 lidem?
  • Že knížka se prodávala třetí Vánoce od vydání dokonce lépe než druhé.
  • Které marketingové kanály byly podle Petra nejdůležitější pro prodejní úspěch?
  • Proč je lepší, aby marketing knížce dělal sám autor namísto profesionálního markeťáka?
  • Jak se Petr dostal do Událostí komentářů týden od vydání knížky? A jak to spustilo lavinu zájmů dalších médií.
  • Jak si zařídit pro svou knížku pyramidy ve všech velkých knihkupectvích?
  • Jak získat reklamu ve Forbesu skoro zadarmo?

Pro toho, kdo by někdy chtěl napsat vlastní nebeletristický bestseller, není lepšího poslouchání.

Krom toho, že je Petr známý autor a podnikatel, je taky systematický pankáč, a to doslova, protože v mládí hrál na kytaru v punkové kapele. Tím pádem uslyšíte také:

  • Proč je dobré vést konzultantskou firmu jako nevěstinec?
  • Proč je název Petrovy firmy složen ze slov BlowJob a GrowShop? A co je zajímavého na doméně huřba.cz?
  • Jestli by přednášky GrowJobu mohl dělat i mentálně retardovaný konzultant?
  • Proč je dobré omítat stejnou přednášku 300x?
  • A jak je možné postavit konzultační firmu o 25 lidech na základě know-how, které se dá nacpat do deseti hodin.

Petr je nejen pankáč, ale taky muž svého učení, který skutečně praktikuje, co lidem radí. V aktovce neustále nosí svůj buzerlístek, (jedna z metod doporučovaných v knížce) a na sáhodlouhý e-mail s pozvánkou do podcastu a všemi podrobonstmi, odvětil stroze dvěma větami:

„Mám šanci číst maily co mají tak max 3 řádky, omlouvám se, ale tohle nedávám. Můžeš to prosím zkrátit?“

 

Odkaz na sdílitelnou stránku na webu: www.pavelsima.cz/ludwig.

Mar 27, 2016

Adidas, Pilsner Urquell, 02, Kozel, AXA, Kingswood, Granko, Pepsi, Kofola, Jihlavanka, Frisco, Nutrilon.

 

To jsou značky české digitální, kreativní a reklamní agentury Triad. Agentury, kterou Petra Jankovičová zakládala sama v Praze před pouhými čtyřmi lety.

 

Za své kampaně získal Triad ocenění třeba z PIAF nebo Zlatého Klínce. Hodně z nich přitom vznikalo na gauči. A to doslova, protože noví mladí kreativci neměli kvůli raketovému růstu v kancelářích ani vlastní stůl.

 

Agentura se třikrát přestěhovala, přerostla svou matku v Bratislavě a dnes má 55 zaměstnanců a tři separátní jednotky.

 

Zatímco v běžných agenturách sedí accounti v jedné místnosti, IŤáci v druhé a kreativci ve třetí, Triad uplatňuje týmový organizační model. V každém týmu jsou obsazeny všechny esenciální pozice malé agentury: od accounta, přes programátora, copywritera až po designéra. Týmy sedí kolem jednoho stolu a mají své vlastní klienty, které nesdílí s jinými týmy.

 

Díky tomuto uspořádání jsou nejen všichni perfektně informovaní o každém projektu a lehko přeskakují jiskry přes stůl a vznikají nápady, ale pracovníci mají navíc i ve středně velké firmě pocit rodinnosti a blízkosti, která se často z rostoucích agentur vytrácí.

 

S Petrou probíráme všechny tři klíčové složky úspěchu prudce rostoucí agentury: 1) HR - tj. jak nabírat, udržovat si a motivovat skvělé lidi. 2) Marketing a obchod - jak Triad získává své klienty, 3) jak tvořit super kampaně.

 

Petra je opravdu otevřená, takže mimo jiné uslyšíte:

  • jaký je věkový průměr agentury; jaká je hodinovka pro klienty,
  • jaký má přesně program každotýdenní porada celé agentury,
  • jak vypadal nejdrsnější šestikolový tendr od IKEI, jaký kdy Petra zažila. Do jakých tendrů Triad nechodí a kde berou většinu byznysu.
  • Do čeho dává Petra nejvíce času? Je to HR, prodej nebo marketing?
  • Jak Petra udržuje atmosféru rodinného týmu v 55 lidech?
  • Jak zajišťuje, že i copík nebo UXák ví o klientovi vše?
  • A kdo a proč říká Petře, že se chová jako kráva?

 

Pokud byste se v Triadu chtěli ucházet o job, máme pro vás i tajemství, jak správně odpovídat na otázky, které Triad klade v úvodním testu.

 

Odkaz na sdílitelnou stránku na webu: www.pavelsima.cz/jankovicova.

Mar 8, 2016

Na České ceně za PR 2015 byl Roman Maco jednou z hlavních hvězd večera. Za dojemnou vánoční kampaň pro KPMG získal hned tři ocenění, z toho dvě speciální: za získání srdce poroty a za odvahu jít proti proudu.

 

Skvělé kampaně ale nejsou to jediné, co Roman umí. Zvládá skvěle a opakovaně roli marketingového ředitele. Na této pozici působil v GE Money, České spořitelně, v Socialbakers a nyní v KPMG. Už v tom má poměrně rutinu a prozrazuje postupy a tipy, co vše se musí udělat, aby člověk na této pozici mohl být úspěšný.

 

Čili co jsou první věci, které se dělají po příchodu do nové firmy a jak si jako nový marketingový ředitel rychle získat podporu top managementu firmy? Jak přebudovat marketingový tým včetně toho, jaké to je propouštět lidi ze svého oddělení a jak správně na to? Proč uchazeči o zaměstnání v Romanově týmu musí jakou součást příjimacího pohovoru prezentovat před svými budoucími kolegy? Jaké marketingové lekce se Roman Maco naučil v Socialbakers od Honzy Řežába a jak může staletá globání firma KPMG profitovat z know-how mladého českého startupu?


Dále se s Romanem bavíme o tom, jak se dělá B2B content marketing, který generuje reálný byznys. Podíváme se pod pokličku Socialbakers i KPMG. Konkrétně uslyšíte, jak se dělá úspěšný firemní časopis, který přináší zobchodovatelné leady. Proč je lepší netajit své know-how, ale naopak ho dávat zdarma ven. Jak se prosřednictvím dobrého content marketingu vymanit z područí a libovůle tradičních médií. Jak se se svým obsahem lehce dostat k 12 000 předplatitelů Ekonomu. Nebo jak udělat knížku, kterou vám budou klienti i zaměstanci rvát z rukou po stovkách.

 

Odkaz na sdílitelnou stránku na webu: www.pavelsima.cz/maco.

Feb 7, 2016

Hostem prvního dílu není nikdo menší než Jindřich Fáborský, zakladatel a ředitel Marketing Festivalu. A taky čerstvý magazínem Fobres oceněná osobnost 30 pod 30. Člověk, který z nuly a čisté vášně uspořádal největší – a podle mnohých obsahově nejkvalitněší – online marketingovou konferenci v České republice.

V dnešním dílu se dozvíte, jak se to Jindorvi povedlo. Jak bez kontaktů, zkušeností a peněz vyprodal 1 000 vstupenek na konferenci, o které nikdo nikdy neslyšel. A navíc v Brně. Kdo kdy slyšel o něm? A nejenže ji vyprodal už tři roky po sobě, ale přivedl na ni taková jména jako Avinash Kaushik, Marty Neumeier, Neil Pattel, Larry Kim a další skvělé řečníky.

Jindra byl v rozhovoru velice velice otevřený. Uslyšíte story o ostravských směnkách, které zajistily financování prvního Festivalu. Dozvíte se, kolik milionů stojí takoví světoví řečníci, jaký obrat měly všechny tři ročníky Marketing Festivalu. Jak si Jidra dělal celostětový výzkum o tom, jak konferenci poskládat a proč považuje většinu konferencí za podvod – nebo jeho slovy ojeb – na účastníky.

Kromě Marketing Festivalu se probírají i jiná témata: nedávno se Jindra rozhodl pozvednou úroveň konferencí na světovém poli. V listopadu vyrazil na steč do Londýna a oznámil konání ambicizoní konfery s názvem PPC Tribe, která měla přinést poprvé na prkna řečníky, kteří běžně pracují s miliardou klíčových slov. Kupříkladu. Tentokrát si Jinda ukrojil poměrně velký krajíc a v prosinci musel celou akci zrušit. I o svém failu a ztrátě milionu a půl korun hovoří velmi otevřeně.

Bavíme se ale o mnoha dalších věcech. Takž uslyšíte například tři konkrétní techniky, jakými Jindra získává řečníky, kteří jsou nejlepší ve svém oboru, ale nikdo je nezná a nikdy ještě na žádné konferenci nemluvili. Dále třeba které české marketingové osobnosti Jindra uznává a doporučuje sledovat. Proč by měl marketing být koncesovaná živnost. Jak využívat osobní brand pro spouštění dalších a dalších úspěšných projektů a produktů. Nebo jestli je lepší po večerech psát na blog nebo pařit Counter Strike.

 Odkaz na sdílitelnou stránku na webu: www.pavelsima.cz/faborsky.

1